Przejdź do treści

Modyfikowanie skorupy rolek przez odbarczanie

Komu potrzebne jest odbarczanie?

Problemy wynikające z niedopasowanych rolek najczęściej wyczuwalne są po przejechaniu w nich kilku kilometrów, gdy liner już się nieco podda, a stopa będzie mocniej naciskać na skorupę. Zdarza się, że już podczas zakupu można zlokalizować niewielki dyskomfort, a taki likwiduje się niezbędnymi korektami na serwisie, np. w postaci odbarczania. Zazwyczaj dużą ulgę w jeździe, przyniesie nawet lekka, punktowa poprawka. Natychmiastowa weryfikacja niedostosowania rolek możliwa jest przeważnie u osób z charakterystycznymi stopami jak: duża szerokość, dodatkowe lub mocniej wystające kostki, haluksy, deformacje po urazie czy nadmierna pronacja.

Pracowników Freeskate w trakcie odbarczenia skorupy rolek

 

W jaki sposób poprawić komfort w rolkach?

W przypadku punktowego ucisku na stopę skutecznym rozwiązaniem jest właśnie modyfikacja skorupy w rolkach przez odbarczanie. Jest to zabieg serwisowy rolek polegający na miejscowym rozgrzaniu skorupy buta z zastosowaniem specjalistycznej nagrzewnicy. Następnie, gdy materiał osiągnie zadowalającą plastyczność w danym miejscu, jest on od wewnątrz rozpychany odpowiednio dobraną kształtką do pożądanego rozmiaru. Nie zawsze jednak taki rodzaj modyfikacji musi być skuteczny, gdyż powinien być łączony z prawidłowym ustabilizowaniem stopy. Mając przypadek, gdzie stopa się koślawi, a łuk podłużny mocno się obniża, użytkownik może odczuwać nacisk na duży obszar strony przyśrodkowej w rolce. Wtedy, przed rozciąganiem skorupy, warto zastosować wkładkę podpierającą wysklepienie stopy oraz stabilizującą piętę (o tym rodzaju modyfikacji więcej przeczytasz w dziale wkładki indywidualne i gotowe).

Grafika porównująca odbarczone buty od tradycyjnych

 

Czy modyfikacji dokonuje się tylko w przypadku nowego sprzętu?

Odbarczanie stosowane jest zarówno w przypadku rolek nowych, jak i używanych. Zdarza się, że pierwsze zabiegi mogą nie przynieść w pełni zadowalającego efektu, np. ze względu na zbyt mały rozmiar modyfikacji lub nietrafiony idealnie punkt. Wyznaczając obszar do rozciągnięcia, dokonujemy tego różnymi sposobami, często jednak sugerując się odczuciami rolkarza, a te mogą być mylne. Warto wtedy pojawić się na ponowny serwis rolek i dokonać odbarczania korygującego, które zazwyczaj nie wiąże się z dodatkową opłatą lub zmienić ustawienie płozy i rozkład równowagi.

Praktyczna modyfikacja skorupy rolek

 

Standardowe punkty dyskomfortu.

Najczęstszymi miejscami poddawanymi odbarczaniu są kostki przyśrodkowe, kości łódkowate, haluksy, struktury miękkie okolicy łuku podłużnego oraz długość, która jest efektem ,np. różnicy w długości stóp. Z podobnymi problemami borykają się narciarze i łyżwiarze. Od wielu lat odwiedzają nasz serwis w Warszawie, wychodząc z uśmiechniętymi twarzami i brakiem wcześniejszego dyskomfortu, a także wystawiając pozytywne komentarze i polecając nas swoim znajomym.

Narzędzia wykorzystywane podczas odbarczania skorupy rolek