Przejdź do treści

Frezowanie skorupy rolek

Na czym polega frezowanie skorupy rolek?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak dużą rolę odgrywa wygodny sprzęt sportowy. Czasem wymaga on drobnych poprawek, ponieważ jest projektowany pod pewien standard. Tak jest w przypadku sportów wrotkarskich. A jedną z metod na dopasowanie rolek jest frezowanie skorupy. Jest to już bardziej radykalny i nieodwracalny sposób modyfikacji, jednak bardzo skuteczny. Zabieg ten polega na miejscowym skrawaniu skorupy lub jej całkowitemu wycięciu, w celu stworzenia odpowiedniej przestrzeni na te strefy stopy lub łydki, w których występuje dyskomfort. Oczywiście wcześniej należy precyzyjnie zlokalizować punkt „zapalny” i przenieść to na skorupę. Do obszaru, na którym będzie wykonywana praca, dobierana jest odpowiednia końcówka frezu. A na koniec całość jest szlifowana tak, aby powierzchnia była gładka bez wystających skrawków i nierówność, a brzegi bez ostrych krawędzi.

 

Czy ścieranie materiału może zaszkodzić rolkom?

Metoda małych kroków, regularna kontrola grubości materiału i położenia frezu, są jak najbardziej pożądane w tego typu modyfikacjach. Jeśli ilość materiału, który został zeskrobany, jest niewystarczająca i nadal jest odczuwalny dyskomfort, to warto dokonać darmowej poprawki. Zawsze lepiej zrobić za mało, niżbyśmy mieli przesadzić, gdyż frezowanie większej powierzchni może osłabić szkielet. Każdy z nas chciałby jeździć w wygodnych rolkach, lecz nie jest pożądane, aby but stał się zbyt giętki, dla tego zalecane jest dokonywać stopniowych modyfikacji. Nie warto bać się tego typu operacji, gdyż większość skorup na rynku posiada już fabryczne otwory i perforacje np. w celu wentylacji.

 

Kiedy stosujemy metodę frezowania?

Wykonywany jest w przypadku punktowego ucisku rolki na stopę. Jeśli jest taka możliwość, to zazwyczaj jest poprzedzone odbarczaniem, a dopiero gdy ono nie przynosi zadowalającego efektu, dokonywane jest skrawanie plastiku. Bywają również takie miejsca – tak jak np. ostre krawędzie skorupy, które skutecznie potrafią zranić stopę – gdzie rozciąganie skorupy jest niemożliwe i jedynym rozwiązaniem pozostaje poddać się frezowaniu.

 

Jak ważna jest precyzja przy skrawaniu skorupy?

Prace serwisowe rolek powinny być przeprowadzone bardzo dokładnie, przez pewnych i wykwalifikowane serwisantów. Najdrobniejsze potknięcie jest tutaj nieodwracalne, gdyż w żaden sposób nie jesteśmy w stanie uzupełnić skrawanego materiału. Jeśli zamierzasz swoje rolki powierzyć nam, to możesz być spokojny. W serwisie Freeskate Customs w Warszawie frezowania podejmują się osoby, którym dłoń nie drgnie nawet o milimetr, a obszar takich zabiegów wskazują z iście chirurgiczną precyzją.